Our staff

Senior leadership team

Graham Voller Head teacher
Nicola Ryder Deputy head teacher
Rita Barr Assistant head teacher
Kelleigh Campbell Assistant head teacher
Ali Carter Assistant head teacher/Senco
Michelle Dart School business manager

Year group/class teachers 2016-17

Nursery Willow

Emma Brown Teacher
Fatma Ali Early years practitioner
Juliet Okudu Teaching assistant

Reception Mango

Kelleigh Campbell Teacher
Tijen Hussein Teaching assistant

Reception  Mulberry

Alex Johnson Teacher
Megan Brooks Early years practitioner 

Year 1  Apple

Rebecca Evans Teacher

Tracey Strassburg Teaching assistant
Sebastian Toscani Teaching assistant (pm)

Year 1 Olive

Jo Marshall/Rita Barr Teacher
Stacey Gaines Teaching assistant

Year 2 Banyan

Jenny Speight Teacher
Jenni Mitchel Teaching assistant

Year 2 Bonsai

Rose Morgan/Gemma Swan/Nigel Davies Teacher
Sebastian Toscani Teaching assistant (am)

 Year 3 Acacia

Katie Weighell Teacher
Lesley Noonan Teaching assistant

Year 3 Elm

Rosa Griffiths Teacher
Rabeya Khokhan Teaching assistant

Year 4  Maple

Joseph Heath Teacher
Lauren Vickers Teaching assistant

Year 4 – Hazel

Melodie May Teacher
Vanessa Cregan Teaching assistant

Year 4 – Aspen

Holly Grima Teacher

Leutesah Wright Teaching assistant

Year 5  Cypress

Bradley Hodder Teacher
Charlie Stopps Teaching assistant

Year 5  Rowan

Hannah Henson Teacher
Elena Hapau Teaching assistant

Year 6 Oak  Marcelle Nelson 

Joan Walcott/Jakki McGhie Teacher
Marcelle Nelson  Teaching assistant

Year 6 – Ash

Karina Maloney Teacher

Lesley Lamb Teaching assistant


Non class-based staff

Murray Anderson Peripatetic music teacher (percussion)
Fiona Calder PPA teacher
Nigel Davies Reading recovery teacher
Kate Hands Music teacher
Arthur Lea Peripatetic music teacher (piano)
Jakki McGhie KS2 intervention teacher
Ruth Morgan Literacy support specialist
Tim Redman Sports coach
Gemma Swan KS1 intervention teacher
Joff Watkins Peripatetic music teacher (guitar)

Learning support assistants (one-to-ones)

Lyndsey Amos Learning support assistant
Kate Chambers Learning support assistant
Steve Howden Learning support assistant
Juliet Okudu Learning support assistant
Donna Queen Learning support assistant
Michelle Rodney Learning support assistant
Luzolo Seke Learning support assistant
Sebastian Toscani Learning support assistant

Learning mentor

Neola Worrel Learning mentor

Holly Brown Learning mentor

Children’s Centre team

Marie Howell-Fuller Family support officer

Naomi Lothian Administrator

Admin team

Caroline Brodie-Browne Administrator
Claudine Williams Attendance officer/Family support
Sigrid Erb Receptionist/administrator
Alisha Francis Receptionist/administrator

Premises staff

Geoff Winn Premises officer

Matt Hicks Premises officer

Extended schools team

Marcelle Nelson Breakfast club leader
Jackie Kelly Breakfast club worker

Stacey Gaines After school club manager

Sebastian Toscani Club leader

Megan Brooks Club leader

Lyndsey Amos Club leader

 

Midday meals team

Charlie Stopps Senior midday meals supervisor
Lyndsey Amos Midday meals supervisor
Marilyn Chung Midday meals supervisor
Donna Day Midday meals supervisor

Jackie Kelly Midday meals supervisor
Lauren Brooks Midday meals supervisor
Tracey Strassburg Midday meals supervisor
Lesley Noonan Midday meals supervisor

Nicole Jacobs Midday meals supervisor

Kerrie Wild Midday meals supervisor

Daniel France Midday meals supervisor